Тема. Загальновживані (нейтральні) та стилістично забарвлені слова.
Мета:
подати учням уявлення про загальновживані, стилістично забарвлені слова, розрізняти їх, визначати належність слів до цієї категорії; навчитися працювати тлумачним словником;
розвивати вміння спостерігати за виражальними можливостями рідної мови, навчитися вживати емоційно забарвлені слова з метою забезпечення доречного використання у власному мовленні;
виховувати любов до рідного слова.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: підручник, словники, таблиці, схеми-опори.
Хід уроку
Епіграф: Милуйтеся дзвінким,
Барвистим словом,
Вивчаючи вкраїнську
рідну мову.
І. Організація класу.
День добрий, друзі! Ще один урок
До нас прийшов за розкладом сьогодні.
Отож озброймось книжкою й пером,
Щоб знов пірнуть у мовних знань безодню.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Слово вчителя. Отже, ми продовжимо вивчити тему лексикологія.
1. Фронтальне опитування (метод «печена картопля»)
Діти, над якою темою ми працювали протягом кількох уроків?
Що таке лексика?лексикологія?
Що таке лексичне значення слова?
Скільки лексичних значень може мати слово?
Які слова називаються однозначними?
Які слова називаються багатозначними?
Чим відрізняється пряме значення слова від переносного?
Багатозначні слова можуть вживатися у …
У якому словнику пояснено лексичне значення слова?
2. Творче конструювання. До поданих словосполучень підберіть словосполучення, в які входять слова з переносним значенням.
Зразок: золота обручка – золота осінь.
Солодке печиво.
Гострий ніж.
Усміхається дівчина.
Танцюють діти.
Залізне ліжко.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (Спостереження над мовним матеріалом)
Колективна робота
Завдання. Прослухайте речення. Чи всі слова у них вам відомі?
Де можуть вживатися слова, використані у другому і третьому реченнях?
1. Цілий день вітер гуде надворі; надвечір скресає річка й ламає кригу.
2. Кожен з робітників зробив так небагато – гайку, болт, елерон, частину фюзеляжу, крісло для пілота, шасі, а всі разом створили літак.
3. Кічу ми проминули і топаємо на бан.
- Зробіть висновки стосовно сфер вживання слів.
- Чим, на вашу думку, ми будемо займатися на уроці ?
- назвіть відомі вам стилі мовлення та їх ознаки.
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
1. Слово вчителя (опрацювання схем, таблиць)
2. Робота з підручником. Ст.. 211-212
VІ. Виконання вправ на опанування вивченого матеріалу.
1. Запишіть парами слова, близькі за значенням, але різні за вживанням: одне загальновживане, а друге стилістично забарвлене.
Піч скальпель
Вітер домна
Човен борей (вид вітру)
Змінювати корабель
Ніж деформувати
2. Розподільний диктант. Записати слова у два стовпчики: 1-й – загальновживані, 2-й – стилістично забарвлені. З’ясуйте значення виділених слів за тлумачним словником, складіть із ними речення.
Сухий, шелестіння, легіт, квитанція, літак, вегетативний, вугілля, шкільний, ходити, капіталізм, милостиня, здоров'я, сердешна, квіточка, ґазда, колядувати.
3. Виконання вправ із підручника 450, 451, 452.
4. Творча робота за групами.
1-а група. Знайдіть слово, яке має різні емоційні відтінки. Проаналізуйте його роль у реченні.
І дощ, витрусивши безліч краплин, посунув свої хмари далі, збирав до себе всі випари, і перешиковував хмаровище, відганяв хмарки тендітні, оболонки прозорі, залишаючи темні, плідні, дощовиті, надійні підпору і силу (Ю.Яновський).
2-а група. З-поміж поданих слів відшукайте емоційно нейтральні. Поміркуйте, в яких стилях уживаються емоційно нейтральні слова, а в якому – емоційно забарвлені.
Вірний, рука, базікати, крихітка, спати, ніс, дідусь, чоловік, йти, пес, гарна, мама, подруженька, будинок, криниченька, котик, співаночка, вірнесенький, говорити, рученька, мала, спатоньки, носище, дідуган, плекати, чолов’яга, гарнесенька, подруга, матусенька, криниця,кіт, після, будиночок.
3-а група. Уявіть собі, що ви запрошені на день народження до дуга. Чи можна його привітати таким чином? Відредагуйте.
«Вельмишановний друзяко, в цю благословенну мить дозволь привітати тебе з днем народження. Нехай чаша твого життя повниться добреньким здоров’ячком, посмішкою фортуни, щастям, всілякими успіхами й гараздами!»
Фізкультхвилинка:
Трава низенька-низенька, ( Всі присіли)
Дерева високі-високі.(Піднімають руки вгору)
Вітер дерева колише-гойдає(Обертаються)
То вліво, то вправо нахиляє (Нахил вправо, вліво)
То вгору, то назад, (Потягуються вгору, назад)
То вниз нагинає. (Нагинаються вперед)
Птахи летять – відлітають, (Махають руками)
А учні тихенько за парти сідають.(Всі сідають).
5. Гра «ланцюжок». Уважно прослухайте загадки. З відгадками складіть ланцюжок речень, щоб скласти твір «Прогулянка до лісу». Використовуйте стилістично забарвлену лексику.
1. У якому лісі немає листя? (Хвойному)
2. Зубів не має, а кусає. (Кропива)
3. Не розіб’єш горщика, не з’їси кашки. (Горіх)
4. Якої пряжі немає в продажі? (Павучої)
5. У кого кам’яна сорочка? (У черепахи)
6. Що то за птах, що на вісьмох ногах? (Комар).
6. Складіть сенкан із словами лексикологія – лексика – слово.
VІІ. Підсумок уроку. «Мікрофон». Оцінювання.
Що корисного дізналися ви на уроці?
Де можна на практиці застосувати здобуті вами знання з даної теми?
VІІІ. Домашнє завдання.
Завдання диференційованого характеру:
1. Скласти казку - розповідь про загальновживані та стилістично забарвлені слова.
2. Вивчити правила : $ 31, виконати впр. 453 (письмово)
|